Marihuana medyczna w walce ze schorzeniami neurologicznymi

Coraz większą popularność na świecie i w Polsce zyskuje sobie medyczna marihuana. Wiąże się to przede wszystkim z jej wpływem na ośrodkowy układ nerwowy. Zawarte w marihuanie medycznej substancje aktywne nie tylko uśmierzają ból, ale także powstrzymują choroby neurodegeneracyjne. Należy do nich np. stwardnienie rozsiane. 

Najbardziej znaną substancją aktywną zawartą w leczniczej marihuanie jest THC. Za jej korzystny wpływ na stan układu nerwowego odpowiada jednak inne składniki, przede wszystkim kannabidiol (CBD). Mechanizm oddziaływania kannabidiolu nie jest jeszcze w pełni zrozumiały. Uczeni przypuszczają, że chodzi tu o jego wpływ na gromadzenie się w komórkach nerwowych biologicznego żelaza. Jest wiele chorób neurologicznych, w których działanie kannabidiolu jest w pełni potwierdzone przez naukę – należą do nich stwardnienie rozsiane i choroba afektywna choroba Alzheimera. Istnieją także takie schorzenia, w przypadku których trwają jeszcze badania – np. zespół Tourette’a i choroba afektywna dwubiegunowa.

Marihuana medyczna a zespół Tourette’a

Medyczna medyczna marihuana jako lek na zespol tourettea stosowana jest dopiero od niedawna, jej działanie wspomagające można już jednak uznać za częściowo potwierdzone naukowo. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem tików motorycznych i tików wokalnych (np. w postaci echolalii, przymusowego powtarzania słów).

Istnieje już wiele opublikowanych badań (m.in. „Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neuroscience”), według których stosowanie medycznej marihuany obniża częstotliwość występowania tików. Prawdopodobnie największe znaczenie ma jej działanie uspokajające. Lecznicza marihuana tłumi także inne objawy zespołu Tourette’a, w tym bezsenność, stany lękowe i zachowania agresywne.

Marihuana medyczna a stwardnienie rozsiane

Innym schorzeniem neurologicznym, w przypadku którego zastosowanie leczniczej marihuany stanowi wielką nadzieję dla chorych, jest stwardnienie rozsiane. Relacja lecznicza marihuana a stwardnienie rozsiane opiera się na wpływie składników aktywnych leku na receptory CB2. Receptory te powiązane są z układem odpornościowym organizmu. W układzie nerwowym istnieje wiele rodzajów receptorów o wyspecjalizowanych funkcjach: w przypadku odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu nerwowego receptorów CB2 wyraźny jest silny wpływ kannabidiolu na ich aktywację. Już dziś istnieje na rynku farmaceutycznym wiele preparatów z marihuaną medyczną, których działanie opiera się właśnie na tej zasadzie.

Terapie uzupełniające

Choroby neurologiczne wiążą się często ze schorzeniami współtowarzyszącymi. Osoby dotknięte chorobami neurodegradacyjnymi borykają się często z zespołem metabolicznym – ze względu na towarzyszącą im niedoczynność ruchową. Marihuana a zespol mataboliczny to częsty temat badań naukowych: według badań opublikowanych w „American Journal of Medicine” stosowanie leczniczej marihuany zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego aż o 50%. Widzimy więc, że dla chorych na stwardnienie rozsiane czy zespół Tourette’a medyczna marihuana stanowi nie tylko lek na chorobę podstawową, ale także ważny składnik terapii uzupełniających.